Wystarczająco dobry biznes – jak budować firmę na swoich zasadach
Masz wrażenie, że wokół ciebie wszyscy mówią o tym, że trzeba mieć więcej, więcej zarabiać, mieć większą firmę, więcej się promować, a ty się zastanawiasz, po co ci to wszystko? Zarabiasz wystarczająco dobrze, masz wystarczająco dobrą firmę i myślisz sobie, co jest z tobą nie tak, że nie chcesz więcej? W dzisiejszym podcaście opowiem ci, dlaczego „wystarczająco” jest wystarczająco i jak prowadzić firmę, która wspiera nasze życie, zamiast przejmować nad nim kontrolę. Dowiesz się, jakie kroki możesz podjąć, żeby tę wystarczająco dobrą firmę mieć.
Dlaczego warto stawiać na wystarczająco dobry biznes?
Większość poradników biznesowych i guru przedsiębiorczości naciska na to, aby osiągać coraz większe zyski. Jednak rzadko kiedy wspomina się o kosztach takiego podejścia i stylu życia. Dążenie do maksymalizacji przychodów wiąże się często z większym stresem, brakiem czasu na życie prywatne i zwiększonymi wymaganiami wobec samego siebie.
- Przekonaj się, co naprawdę jest dla Ciebie ważne – budując firmę na swoich zasadach, masz szansę na osiągnięcie balansu między pracą a życiem osobistym.
- Świadome cele finansowe – zamiast dążyć do maksymalizacji zysków, możesz skupić się na ustaleniu minimalnych i maksymalnych celów finansowych. Minimalny pozwala pokryć koszty i zaspokoić bieżące potrzeby, a maksymalny sygnalizuje, kiedy możesz przestać się spinać i po prostu odpocząć, albo zająć się zadaniami z listy „ważne niepilne”.
- Unikanie wyścigu – niezależnie od tego, ile osiągniesz, zawsze znajdzie się ktoś, kto ma więcej, robi coś lepiej, rozwija firmę szybciej. Świadome ustalanie granic pozwoli ci uniknąć niekończącego się wyścigu i porównywania się z innymi.
Wystarczająco dobry biznes, czyli co?
Budowanie „wystarczająco dobrej firmy” to wyzwanie, które wymaga odwagi, by powiedzieć DOŚĆ w kulturze nakłaniającej do robienia więcej, szybciej, lepiej. Jak to zrobić?
- Ustal minimalne i maksymalne cele finansowe – cel minimalny to tyle, ile potrzebujesz na wygodne życie, a maksymalny mówi, ile zarobić, by móc się skupić na innych, równie ważnych aspektach życia.
- Świadomie ogranicz wzrost – jeśli większa firma nie jest twoim celem, nie bój się zatrzymać. Pomyśl, czy zatrudnienie dodatkowych osób i dalszy rozwój są konieczne.
Korzyści z prowadzenia wystarczająco dobrej firmy
Stawianie na wystarczająco dobry biznes może przynieść wiele korzyści:
- Oszczędność czasu – nie musisz stale pracować i gonić za zwiększaniem zysków, co daje więcej czasu na rozwój osobisty i spędzanie czasu z bliskimi czy hobby.
- Zapobieganie wypaleniu zawodowemu – rośnięcie w spokojnym tempie pozwala unikać presji i przepracowania.
- Lepsza jakość pracy – mając mniej klientów, możesz bardziej skupić się na indywidualnych relacjach i lepszej obsłudze.
Wystarczająco dobry biznes to nie brak ambicji!
Wielu osobom „wystarczająco dobry” kojarzy się z minimalizmem, ale to nie jest równoznaczne z brakiem ambicji. Przeciwnie, prowadzenie takiej firmy wymaga odwagi i wiary w to, że warto działać na swoich zasadach. Wystarczająco dobry biznes pozwala na stabilny rozwój, przy jednoczesnym czerpaniu satysfakcji z życia. Daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala skupić się na tym, co dla ciebie najważniejsze.
Jakie są twoje cele na nowy rok?
A ty wiesz, jakie są twoje „wystarczająco dobre” cele? Jeśli ten temat cię zainspirował, to spróbuj je wyznaczyć samodzielnie, albo zapisz się na warsztaty http://ceolab.pl/ceoday i zrobimy to razem.
Linki z odcinka
- Warsztaty CEOday – zapisz się na listę oczekujących.
- Podcast – Jak uniknąć wypalenia w biznesie, gdy uwielbiasz to, co robisz? [#054]
- Podcast – Podsumowanie roku i co planuję w 2024? Biznes, życie, rozwój [#047]
Sprawdź też
- 9 prostych sposobów, by zorganizować biznes w tym tygodniu [#055]
- 4 granice, które pomogą Ci rozwijać twój solobiznes szybciej
👉Formularz do CEO Hour
Natalia, chcę wystąpić w podcaście i porozmawiać o mojej firmie!
Niektóre linki to linki afiliacyjne, co oznacza, że jeśli dokonasz zakupu, otrzymam prowizję. Zawsze polecam tylko sprawdzone i lubiane przeze mnie produkty.
Słuchaj Od freelancera do CEO na:
1 Comment on Wystarczająco dobry biznes: jak zachować balans jako soloprzedsiębiorca? [#064]