Najpopularniejszy na rynku odtwarzacz muzyki kryje w sobie kilka tajemnic. Integracje z aplikacjami, lepszy sposób wyszukiwania i wiele innych – w dzisiejszych Pomocnych Jakach porozmawiamy o tym, jak wycisnąć więcej ze Spotify.
Pomocne Jaki to seria postów poradnikowych, dotyczących korzystania z różnych internetowych narzędzi, „sposobów na…” i przydatnych tricków. Słowem: wszystkiego, co wpisalibyście w wyszukiwarkę zaczynając od „jak…”.
1. Stwórz własną playlistę na Spotify
Od pewnego czasu Spotify pozwala tworzyć własne nazwy i grafiki do tworzonych playlist (kiedyś ta funkcja była zarezerwowana wyłącznie dla artystów). Jak to zrobić?
Na komputerze: kliknij przycisk „Nowa playlista” w lewym dolnym rogu, wpisz nazwę playlisty, dodaj opis i obraz. Jeśli chcesz stworzyć wyjątkową okładkę, możesz użyć portalu Canva.
Na telefonie: wejdź do Biblioteki, a następnie do sekcji Playlisty. Zjedź na sam dół i naciśnij przycisk „Utwórz playlistę”
2. Słuchaj playlist na podstawie ulubionych gatunków
„Odkrywaj” (odświeżany w poniedziałki) i „Radar premier” (odświeżany w piątki) znają mam nadzieję wszyscy. Natomiast Spotify kryje w sobie jeszcze inne fajne playlisty, nazywane „Daily Mix”. Znajdziesz je w sekcji „Stworzono dla Ciebie”.
Daily mix zawiera 6 automatycznie stworzonych playlist, pogrupowanych według podobnych gatunkowo kawałków, które przewinęły się przez twojego Spotify. W każdej z playlist dorzucono też kilka podobnych kawałków, dla rozszerzania muzycznych horyzontów. Uwaga! Jeśli zaczniesz słuchać innej muzyki lub po prostu innych wykonawców, listy w końcu się zaktualizują, więc warto do nich zajrzeć od czasu do czasu.
3. Zachowaj playlistę „Odkrywaj” swoją i znajomych
A skoro jesteśmy przy automatycznie generowanych playlistach, to warto pamiętać, że poniedziałkowe „Odkrywaj” można zapisać dokładnie tak, jak każdą inną playlistę. Ale jak dostać się i być na bieżąco z „Odkrywaj” znajomych?
Tu jest trochę więcej kombinowania. Poproś znajomego, by podał ci link do jego „Odkrywaj” (trzy kropki na playliście -> skopiuj łącze do playlisty. Następnie otwórz link w przeglądarce i kliknij „Zapisz w bibliotece”. I tyle! Playlista zapisana w ten sposób będzie się co tydzień odświeżać, a ty będziesz mieć na bieżąco podgląd w playlistę znajomego!
4. Twórz playlisty razem ze znajomymi
Współtworzona playlista to świetna opcja na imprezę. Stworzysz ją klikając prawym klawiszem myszy na dowolną, stworzoną przez siebie playlistę i wybierając opcję „Współtworzona playlista”. Odtąd wszyscy, którym udostępnisz taką playlistę będą mogli dodawać i usuwać z niej kawałki. Współtworzoną playlistę odróżnisz od zwykłej dzięki małemu kółeczku przy nazwie.
5. Odszukaj kawałek na długiej playliście
Jeśli chcesz znaleźć piosenkę albo artystę na wyjątkowo długiej playliście, wystarczy że w oknie tej playlisty wciśniesz Ctrl-F lub Command-F (Mac) by odpalić menu filtrowania.
6. Odzyskaj usunięte playlisty
Zdarzyło ci się przez przypadek usunąć playlistę i wydaje ci się, że bezpowrotnie zginęła? Otóż nie! Taką playlistę można bez problemu odzyskać. Żeby to zrobić, zaloguj się na swoje konto w przeglądarce i odszukaj opcję „Odzyskaj playlisty”. Znajdziesz tam wszystkie usunięte przez ciebie sety.
7. Zobacz, czego słuchałeś
Zdarzyło ci się, że podczas pracy jakiś kawałek wpadł ci w ucho, ale nie zdążyłeś go zapisać i teraz nie potrafisz go znaleźć? Na szczęście twoje konto w Spotify ma historię odsłuchanych kawałków, która przyjdzie z pomocą.
Otwórz hamburgerowe menu w prawym dolnym rogu. Znajdziesz tam aktualną kolejkę, a w osobnej zakładce każdy kawałek, jaki kiedykolwiek przesłuchałeś na Spotify.
8. Sprawdź, co jest popularne w twoim kraju
Jeśli jesteś ciekawy, czego najchętniej słuchają twoi rodacy (lub dowolny inny kraj na świecie!), to zajrzyj do spotify’owych list przebojów. Znajdziesz je w zakładce Przeglądaj -> Listy przebojów. Oprócz zestawienia z kraju, w którym obecnie się znajdujesz oraz światowych hitów możesz przeglądać czego słuchają twoi znajomi na całym świecie.
9. Znajdź nową muzykę i dopasuj radio do swojego gustu
Dwa tipy w jednym. Po pierwsze, jeśli szukasz nowej muzyki w ulubionym gatunku, warto zajrzeć do radia – czyli automatycznie generowanych playlist z muzyką podobną do ostatnio słuchanej. Po drugie, każdy utwór w radiu możesz ocenić (serduszko lub znak stop w lewym dolnym rogu) i w ten sposób dopasować go do swojego gustu. Dodatkowo, wszystkie utwory z radia, które polubisz, znajdziesz potem na osobnej playliście. A ponieważ Spotify do krótkich playlist Spotify dorzuca kolejne kawałki w podobnym stylu, dzięki „Lubię to” możesz odnaleźć wiele ciekawych piosenek.
10. Wyszukuj dokładnie tego, czego potrzebujesz
Czyli zaprzyjaźnij się z zaawansowanym wyszukiwaniem na Spotify. Oprócz wpisywania konkretnej nazwy, możesz do wyszukiwania dodać tagi, które doprecyzują wyszukiwanie, takie jak „album”, „title” czy „year”. Na przykładzie – chcesz wyszukać albumy, w których użyto słowa Madonna tak, żeby przy okazji nie wyświetliła ci się cała dyskografia tej znanej piosenkarki. Wpisz „Album: Madonna” do wyszukiwarki i voila! Podobnie, jeśli chcesz zawężyć wyszukiwanie do konkretnej dekady czy kilku lat. W tym wypadku będzie to np. „Madonna year:1980-1990”.
11. Zaprzyjaźnij się z podcastami
Jeśli do tej pory wyłącznie słyszałeś o podcastach (internetowych audycjach) i nie wiedziałeś, jak się do nich zabrać, Spotify ma ich całe mnóstwo! Polskie, zagraniczne, o grach, biznesie, bieganiu, a nawet o psach! Słuchanie podcastów ze Spotify jest banalnie łatwe, a dodatkowo znajdziesz tam aż dwie audycje, które współprowadzę – popkulturowo-technologiczną Mana Mana Podcast i audycję o pieskach właśnie – Daj Głos! Podcast. Podcasty znajdziesz w zakładce „Przeglądaj”.
12. Korzystaj ze skrótów klawiszowych
Optymalniej się już nie da, czyli zestaw skrótów klawiszowych do Spotify, by ułatwić poruszanie się po aplikacji.
13. Zostań imprezowym DJem
Czyli puszczaj muzykę bez irytujących przerw! Wejdź w ustawienia, następnie w ustawienia zaawansowane i włącz opcję „Płynne przejścia między utworami”, a następnie dostosuj jego długość. Domowy dancefloor nabierze rozpędu!
14. Słuchaj na innym urządzeniu
Zarówno aplikacja, jak i desktopowa wersja Spotify pozwala streamować muzykę na inne urządzenie w tej samej sieci Wi-Fi. Możesz więc puścić ulubioną playlistę na konsoli albo na przykład Google Home. Jeśli będziesz korzystać z telefonu, dodatkowym bonusem jest sterowanie muzyką z poziomu urządzenia mobilnego. Możesz więc słuchać na konsoli, ale piosenki zmieniać telefonem!
15. Słuchaj podczas nawigowania w Google Maps
Możesz połączyć Spotify z Google Maps i dzięki temu bezpieczniej nawigować między piosenkami podczas nawigowania samochodem (you see what I did there? ;)).
Aplikacje możesz połączyć ze sobą bezpośrednio na ekranie nawigacji (jeśli na twoim telefonie zainstalowane jest Spotify). Jeśli nie widzisz przycisków, wejdź w Ustawienia > Nawigację i wybierz opcję „Sterowanie odtwarzaniem muzyki” (iOS) lub „Pokaż elementy sterujące odtwarzaniem multimediów” (Android)
16. Udostępnij w Instagram Stories
Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Instagrama, być może będziesz chcieć dzielić się tam również muzycznymi odkryciami. Jedną z opcji jest możliwość udostępnienia piosenki na Instagram Stories. Znajdziesz ją w menu udostępniania na ekranie konkretnego utworu.
17. Oszczędzaj internet
Jeśli nie chcesz, by streamowanie muzyki zeżarło ci cały pakiet internetowy, masz dwie opcje – wykupić Spotify Premium i zapisać ulubione playlisty offline albo skorzystać z ustawień aplikacji i słuchać muzyki w niskiej jakości. Oszczędzanie danych znajdziesz w ustawieniach swojej aplikacji mobilnej.
Dzięki za tip z Google Maps. Tego nie znałem, a na pewno się przyda.
Serio? wyszukiwanie piosenki to protip?
A jak mogę dodać utwór na wspoltowrzona playlistę? Już mam do niej dostęp i została utworzona przez kolege