Jedną z najprostszych rzeczy, którą możesz zrobić, by oszczędzić czas w biznesie online jest… automatyzacja. I nie chodzi tu o skomplikowane technologie, a raczej o przestawienie się z trybu „wszystko robię od zera” w tryb „układam to, co powtarzalne”. W dzisiejszym odcinku dowiesz się, czym jest automatyzacja i jak do niej podejść, gdy jesteś soloprzedsiębiorcą. 

Czym jest automatyzacja

Automatyzacja to robienie różnych rzeczy automatycznie i szybko, ponieważ robimy je praktycznie zawsze tak samo albo margines do tego, żeby zrobić je trochę inaczej jest niewielki. Żadna automatyzacja nam po prostu nie zadziała, jeśli nie wyjdziemy od pewnego sposobu myślenia i nie przygotujemy firmy do tego, żeby takie automatyzacje wdrożyć. Ważne jest przestawienie swojego biznesu ze spontaniczności na powtarzalność. Na początek poszukaj w swojej firmie tego, co jest powtarzalne i może być spisane krok po kroku w procedury.

Co warto standaryzować i automatyzować

  • pocztę
  • sposób komunikacji
  • obsługę klientów
  • przygotowywanie treści

Od czego i kiedy zacząć wprowadzanie automatyzacji w biznesie?

Najlepiej zacząć jak najszybciej, bo im mniej rozwinięty jest biznes, tym łatwiej można wprowadzać zmiany, ograniczenia (np. w komunikacji mailowej z klientami), wybrać narzędzia do organizacji. Łatwiej też wdrażać i modyfikować sposób obsługi klientów, kiedy jest ich mniej. Kiedy spisać procedurę? Jeśli cokolwiek robisz w swojej firmie po raz trzeci i wiesz, że nie ostatni, pomyśl o ułożeniu tego w listę koniecznych do wykonania kroków. To znacznie przyspieszy twoją pracę następnym razem.

Przygotuj checklisty

Jeśli ułożysz sobie procedurę i trzymasz się jej na przykład w postaci checklisty, co też jest swego rodzaju automatyzowaniem działań, to będziesz popełniać mniej błędów. To jest ważne w szczególności dla osób, które często nie są pewne czy wszystko zrobiły albo nie chcą działać chaotycznie.

Gotowe checklisty bardzo ułatwią delegowanie. Z jednej strony ty możesz szybko przekazać zadania do wykonania krok po kroku i swoje wymagania, a z drugiej osoba, której zlecasz, od razu wie, co ma robić, co oszczędza również jej czas.

👉Wspomniane narzędzia

👉Sprawdź też

👉Formularz do CEO Hour

Natalia, chcę wystąpić w podcaście i porozmawiać o mojej firmie!

Niektóre linki to linki afiliacyjne, co oznacza, że jeśli dokonasz zakupu, otrzymam prowizję. Zawsze polecam tylko sprawdzone i lubiane przeze mnie produkty.

Słuchaj Od freelancera do CEO na: