Chociaż nie jestem psycholożką czy biologiem, uwielbiam dochodzić do tego JAK i DLACZEGO popularne porady dotyczące skupienia i produktywności działają (albo i nie), szczególnie jeśli chodzi o to, co się w naszej głowie dzieje. Bo dzięki temu, że wiesz, jak działa mózg, dużo łatwiej wykombinować, jak się skupić.

Taka natura geeka. :)

Dlatego dziś w menu 7 sprawdzonych, opartych o dane i badania (ale też…trochę dziwnych? ;)) sposobów na lepszą koncentrację.

Ten tekst jest częścią miesiąca tematycznego dotyczącego skupienia. Zachęcam też do odwiedzania lifegeekowego instagrama, gdzie pojawią się użyteczne antyrozproszeniowe lifehacki.

Pamiętaj tylko, że kilka, nawet bardzo użytecznych sztuczek, nie sprawi, że od razu staniesz się mistrzem koncentracji. Tylko z dobrze poukładanym systemem działania masz szansę wypracować takie nawyki i zwyczaje, które wesprą cię w osiągnięciu stanu maksymalnego skupienia.

Takiego systemu, opartego na dobrych praktykach wyrabiania skutecznych nawyków, uczę w Produktywnej Apteczce – narzędziu do natychmiastowego skupienia.

1. Słuchaj muzyki barokowej

Wpływ muzyki na koncentrację jest niezaprzeczalny. Ale co ma wspólnego muzyka barokowa ze skupieniem? Generalnie, dokładnie to samo, co wspólnego ma muzyka z filmów czy gier (ale barok brzmi bardziej egzotycznie :D) – dźwięki tła i muzyka instrumentalna świetnie wpływają na naszą umiejętność skupienia.

Podobnie zresztą jak biały szum czy… dźwięk suszarki. ;) Popełniłam kiedyś na ten temat nawet osobny wpis!

JAKIE BADANIA TO POTWIERDZAJĄ?

Według naukowców z Uniwersytetu w Maryland, słuchanie muzyki klasycznej (w tym w szczególności barokowej) poprawia nastrój i wspiera produktywność.

2. Dodaj rośliny do otoczenia

Minimalizm to dobra droga, jeśli chcesz się skupić, ale okazuje się, że jest jedna, konkretna dekoracja, która może pomóc ci w pracy. Jeśli masz problem z koncentracją, spróbuj…dodać do biura nieco roślin.

JAKIE BADANIA TO POTWIERDZAJĄ?

Angielski Uniwersytet w Exeter przeprowadził badania, z których wynikało, że biura bogate w zieloną roślinność, przyczyniają się nawet do 15% wzrostu produktywności i efektywności w pracy.

3. Graj w Szachy

Gry logiczne, w szczególności takie jak szachy, zagadki logiczne czy sudoku trenują głowę, a przy tym – i koncentrację. W bonusie rozwijasz też pamięć krótkoterminową i uczysz się lepiej (i szybciej) rozwiązywać skomplikowane problemy.

Tu znajdziesz kilka aplikacji, które pomagają ćwiczyć głowę.

JAKIE BADANIA TO POTWIERDZAJĄ?

To amerykańskie badania z 2015 roku, w których poproszono ponad 4.000 osób, by regularnie grały w gry logiczne. Po zakończeniu eksperymentu uczestnicy odczuli znaczny wzrost koncentracji.

4. Ćwicz

Regularne ćwiczenia fizyczne, szczególnie na kilka godzin przed wysiłkiem psychicznym, wzmacniają koncentrację i produktywność. Jeśli chcesz poprawić jakość twojej pracy, spróbuj średniointensywnych ćwiczeń areobowych – te mają mieć największy wpływ na koncentrację i skupienie.

JAKIE BADANIA TO POTWIERDZAJĄ?

Co najmniej kilka (no i oczywiście na pewno wiesz, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”, nie? ;)), ale to które chcę przytoczyć, przeprowadzono na Uniwersytecie w Pittsburghu w 2011 roku. Wynika z niego wprost, że regularne ćwiczenia nie tylko zwiększają nasze możliwości poznawcze, ale że również zatrzymują ich zmniejszanie się (co oczywiście w dorosłym wieku powoli postępuje).

5. Medytuj

Ta rada nie jest dla mnie ani trochę dziwna, bo sama zachęcam do treningu uważności (aka medytacji) w kursie Skup Się Wreszcie. :) Medytacja, która w tym wypadku nie ma nic wspólnego z transcendencją ani religijnym uniesieniem, to nic innego jak ćwiczenie umysłu w zauważaniu „tu i teraz”, czyli w zasadzie w… koncentracji.

Jeśli chcesz nauczyć się lepiej skupiać, spróbuj medytacji z którąś z aplikacji, jak Calm, Headspace czy Oak. Możesz skorzystać też z mojej ulubionej medytacji youtubowej, którą znajdziesz powyżej.

JAKIE BADANIA TO POTWIERDZAJĄ?

Mnóstwo badań. Tu znajdziesz podsumowanie aż 23 z nich.

6. Pij matchę

Matcha to specjalna odmiana japońskiej zielonej herbaty (przy okazji lody z matchą są najlepsze na świecie – do znalezienia na przykład w dobrych knajpach z sushi). Jej spożywanie pomaga w koncentracji, ale i relaksuje.

Nic dziwnego, bo zielona herbata, podobnie jak kawa ma właściwości pobudzające. Tu dowiesz się, jak pić kawę, żeby naprawdę działała.

JAKIE BADANIA TO POTWIERDZAJĄ?

Amerykańskie, oczywiście, przeprowadzone w 2011 roku. Badały wpływ kofeiny zawartej w zielonej herbacie na nastrój i funkcje poznawcze.

7. Pracuj w naturalnym świetle

O dobrym wpływie naturalnego światła na rytm dobowy i sen mieliśmy już na Life Geeku cały miesiąc tematyczny, więc nic dziwnego, że temat pojawia się też przy okazji koncentracji. Światło ma wiele dobroczynnego wpływu na to, jak działamy – w tym na stopień naszego skupienia. Jeśli więc pracujesz po ciemku lub w ciemnym pomieszczeniu, zaplanuj regularne spacery w ciągu dnia, żeby wzmocnić koncentrację!

JAKIE BADANIA TO POTWIERDZAJĄ?

Badania Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego z 2012 roku, gdzie porównywano wpływ światła słonecznego i sztucznego na stopień pobudzenia, koncentracji i ogólną wydajność. Jak można się spodziewać, światło naturalne wpływało na te wskaźniki o wiele lepiej.


ZRÓB WIĘCEJ W GODZINĘ NIŻ INNI PRZEZ CAŁY DZIEŃ…

…nawet, jeśli masz więcej zadań, niż czasu, nie wyrabiasz z deadline’ami i nie chcesz przerabiać drogich kursów i „motywacyjnych” szkoleń

Odbierz zestaw materiałów, który szybko nauczy cię skupionej pracy!