Ciągle budzisz się niewyspany, mimo że długo śpisz? Nie wiesz, o której godzinie chodzić spać, żeby nie przesadzić, ale jednak ciągle być wyspanym? A może po prostu chcesz wiedzieć, co dzieje się z tobą w ciągu dnia? Odpowiedź na to pytanie jest jedna – monitorowanie snu!
Monitorowanie snu za pomocą aplikacji, opasek i dedykowanych urządzeń jeszcze nigdy nie było tak proste. Na rynku mamy mnóstwo tego typu rozwiązań, a niemal każda fitnessowa (nawet opaski do 200 zł) mają takie funkcje wbudowane na stałe.
Co w takim razie działa w 2020? Jak monitorowanie snu w aplikacjach różni się od śledzenia go w dedykowanych urządzeniach i opaskach? Sprawdźmy!
Ten wpis jest częścią miesiąca tematycznego o smart-śnie. Zapisani do newslettera otrzymają na koniec miesiąca ebook o najważniejszych porannych nawykach, a dodatkowe informacje i kulisy pojawiać się będą również na Instagramie. Do zobaczenia w każdym z tych miejsc! :)
Czy monitorowanie snu jest potrzebne?
Sen jest jedną z najbardziej zaniedbywanych przez nas funkcji organizmu. Nie potrafimy dobrze zasypiać, nie potrafimy też dobrze wstawać (o czym może świadczyć ogromna popularność wpisu Jak wstawać rano z łatwością? sprzed kilku dni), nie do końca dbamy, by sen był zdrowy.
Dowód? Zastanów się, kiedy tak naprawdę, z ręką na serduchu, przespałeś 7,5-8 godzin w ciągu tygodnia pracy? Pewnie niedużo, co?
I tu wchodzą różne aplikacje i sprzęty, które pomogą ci w monitorowaniu snu, w myśl zasady „co zostaje zmierzone, zostaje zrobione”. Im więcej wiedzy będziesz mieć o tym, jak śpisz, ile śpisz i jaka jest jakość twojego snu, tym lepiej sobie z tym tematem poradzisz.
Jak mierzyć sen – dostępne opcje
Oczywiście żaden ze sprzętów dostępnych w powszechnym użytku nie jest 100% pewnym narzędziem do monitorowania snu. To zapewnić może ci tylko lekarz i jeśli czujesz, że twoje problemy ze snem mogą mieć głębsze podłoże, należy się do takiego lekarza zgłosić.
Badaniem i leczeniem zaburzeń snu zajmują się specjalne kliniki, które dostępne są w każdym większym mieście.
Jeśli nie masz takich problemów i po prostu chcesz sprawdzić, jaką jakość ma twój sen, to masz trzy opcje:
- aplikacje do monitorowania snu – najpowszechniejsze, najtańsze, ale i najmniej dokładne, bo pomiary opierają niemal wyłącznie na akcelerometrze i dźwiękach wydawanych w trakcie snu;
- opaski monitorujące sen – nieco droższe, ale w zamian otrzymujesz więcej, niż tylko monitorowanie snu (ruch, tętno, kalorie itp.). Minusem może być konieczność noszenia ich na ręce w łóżku;
- monitory snu i czujniki snu – zupełnie zewnętrzne narzędzia, dostosowane wyłącznie do monitorowania snu. Są najdroższe, ale w zamian oferują dobre pomiary, m.in. warunków panujących w sypialni
A oto, na co warto zwrócić uwagę w każdej z kategorii
Aplikacje do monitorowania snu
Aplikacje są bardzo powszechne i ich dostępność sprawia, że najlepiej zacząć monitorowanie snu właśnie od przygody z którąś z nich. Jak wspomniałam wcześniej, aplikacje posługują się akcelerometrem, by ocenić jakość i fazy naszego snu. Wiele z nich ma wbudowaną opcję budzika, który ma za zadanie uruchomić się w czasie, gdy twój sen jest najlżejszy (i jak najbliżej zdefiniowanej wcześniej godziny), co jest super sprawą…
…jeeeeeśli chcesz poświęcić dokładność pomiarów w zamian za mały koszt i dostępność. Niestety, eksperci zgodni są co do tego, że aplikacje do monitorowania snu mają spory problem z prawidłowym rozpoznawaniem faz snu. Tym bardziej, jeśli w łóżku jest ktoś jeszcze – partner(ka) czy zwierzak.
Ale na początek wystarczą. :)
Polecane przeze mnie aplikacje do monitorowania snu to:
SLEEP CYCLE
iOS, Android | Darmowa (+ mikropłatności)
Jedna z najpopularniejszych aplikacji wspierających inteligentne budzenie się. Dzięki analizie ruchu i dźwięków wydawanych w trakcie snu potrafi rozpoznać, kiedy sen jest najlżejszy i obudzić nas właśnie wtedy.
Wystarczy, że podasz aplikacji godzinę, o której chcesz się obudzić oraz przedział czasowy, w którym dopuszczasz obudzenie się (np. do 30 minut przed budzikiem), a ta przeanalizuje twój sen i wybierze taki moment na uruchomienie budzika, by pobudka była jak najmniejszym szokiem.
SLEEP AS ANDROID
Android | Darmowy okres próbny (+mikropłatności)
Jedna z najpopularniejszych aplikacji do monitorowania snu na Androidzie. Posiada opcję inteligentnego wybudzania, ale i wiele więcej. Możesz na przykład ustawić dźwięki, które sprzyjają lepszemu zasypianiu, a także ustawić budzik z funkcją CAPCHA, która pozwoli ci wyłączyć alarm dopiero po wykonaniu jakieś czynności.
A dla tych, co „nigdy nie chrapią, tylko ci się zdawało!” jest funkcja nagrywania chrapania i innych nocnych dźwięków
SLEEP WATCH
iOS | Darmowa (+mikropłatności)
Sleep watch to aplikacja do monitorowania snu dedykowana urządzeniom z nadgryzionym jabłkiem, w szczególności w połączeniu z Apple Watch. W skrócie – zamienia twojego Apple Watcha w opaskę monitorującą sen – oczywiście pod warunkiem, że nosisz go także w łóżku.
Potrafi wszystko, co dobra fitness opaska – monitoruje i analizuje sen, wysyła raporty z podpowiedziami, jak można ulepszyć swoje senne nawyki, a także sprawdza zaburzenia snu.
Monitorowanie snu za pomocą opasek
Jeśli chodzi o opaski do monitorowania snu, to mają ogromną przewagę nad aplikacjami. Są z nami na stałe, więc ich pomiary nie są zaburzone przez wiercącego się męża czy żonę. ;) Mogą też powiedzieć dużo więcej o jakości snu, dzięki temu że mierzą o wiele więcej: ruch, spalane kalorie, tętno itp.
Nie każdy tracker na rękę będzie mierzył sen tak samo. W zależności od jakości akcelerometra i (niestety) ceny, mogą pokazywać wyniki mniej lub bardziej dokładnie.
Eksperci zgodni są jednak, że monitorowanie snu za pomocą opaski jest dużo dokładniejsze, niż jeśli użyć aplikacji.
Polecajki z tej kategorii to:
OPASKI FITBIT
Od 199 PLN
Rodzina opasek Fitbit chwali się zaawansowanymi pomiarami faz, długości i jakości snu. Sama mam już drugiego Fitbita (najpierw Alta HR, teraz Inspire HR) i bardzo cenię sobie zarówno ich aplikację, jak i połączenie z Apple Health, więc zawsze i z całego serducha polecam.
XIAOMI MI BAND 4
Od 139 PLN
Xiaomi Mi Band 4 to jedna z najpopularniejszych budżetowych opasek fitnessowych, posiadająca również funkcję monitorowania snu. Z aplikacją Mi Fit śledzi fazy snu, sama wykrywa też, kiedy zasypiasz i kiedy się obudzisz.
SAMSUNG GALAXY FIT
Od 199 PLN
Samsung Galaxy Fit to jeden z najlepszych smartbandów z dolnej półki, który wyróżnia się świetnym ekranem (to już prawie smartwatch!) i oczywiście monitorowaniem snu (w połączeniu z aplikacją Samsung Health, którą można nazwać odpowiednikiem Apple Health). Oprócz monitorowania snu wraz z fazami, przygotuje ci zestawienia i rekomendacje dotyczące stylu życia, w oparciu o dane z opaski i Samsung Health
Monitory snu i czujniki snu
Ostatnią opcją są narzędzia monitorujące sen i czujniki snu. Są dedykowane konkretnie do tego celu, stąd też najdroższe (szczególnie biorąc pod uwagę, że nie mają innych funkcji, jak opaski).
Na rynku dostępne są między innymi:
PULSOKSYMETR NADGARSTKOWY CHECKME O2
Cena: ok 1000 zł
Checkme 02 jest najbliżej opaski fitnessowej, ma też aplikację (tylko iOS) do odczytywania i kontrolowania pomiarów snu. Pulsoksymetry służą do określenia wysycenia krwi tlenem, a więc mogą również pomagać w zapobieganiu bezdechom sennym czy chrapaniu.
WITHINGS AURA
Cena: ok 1000 zł
Kolejne dedykowane iOS urządzenie to połączenie maty do kontrolowania snu ze specjalną smart-lampką ułatwiającą wybudzenie i zasypianie. Withings Aura posiada system smart-budzenia i smart-zasypiania, a dzięki kontroli przez aplikację możesz na bieżąco sprawdzać, jak wygląda twój sen.
KLIPS MONITORUJĄCY SEN DOT
Cena: ok 80 zł
Chcesz czegoś tańszego? Proszę bardzo. Klipsa DOT podpinasz do poduszki i monitorujesz sen podobnie jak w opasce. Posiada też funkcję inteligentnego wybudzania plus kosztuje niecałe 100 zł.
I to wszystkie gadżety, które ułatwiają monitorowanie snu. Masz własny pomysł? Daj znać poniżej!
1 Comment on Przewodnik: Monitorowanie snu w 2020 – aplikacje, opaski i urządzenia